Kronika

Památník Terezín

8.5.2023

V pátek 21. dubna jsme vyrazili do Památníku Terezín. Vše se dařilo prakticky od začátku, počasí bylo velmi příjemné a celá cesta tam byla plynulá a bez komplikací. Z autobusu jsme vystoupili kolem deváté a prvním bodem programu byla návštěva Muzea ghetta, které se nachází v budově původní školy, za 2. světové války bylo však využito jako domov pro židovské chlapce.

Expozice v přízemí se skládala z básniček, obrázků a dalších uměleckých děl, které tvořily židovské děti během pobytu v Terezíně. Některé básničky a obrázky ve mně vzbuzovaly silné, ale velmi smutné pocity. Uvědomění si tehdejší reality bylo opět o něco silnější než kdykoli dříve. 

V prvním patře muzea byla expozice věnována jak terezínskému ghettu, tak i tehdejší židovské situaci celkově, obsahovala mnoho dobových plakátů, map a dopisů. Byly zde také promítány rozhovory s pamětníky, které byly velmi silné, stejně jako celý zbytek výstavy.

Poté jsme se přesunuli na krátkou prohlídku zachovalé židovské modlitebny a bytu, kde někteří Židé za války přebývali.

Následovala prohlídka Kolumbária (v dobách ghetta sloužilo jako márnice) a poté rychlá zastávka v Magdeburských kasárnách, kde jsme se ale dlouho nezdrzěli, protože výstava nevýstava, oběd má přednost.

Oběd samotný byl velký zážitek, naše skupina se rozdělila a já s Jendou jsme navštívili restauraci Klobouk, která mimo jiné zaměstnává handicapované a dává jim tak možnost zapojit se do společnosti. Jídlo bylo skvělé a hlavně - tak výborné menu za 130 korun i s pitím v roce 2023?! Skoro bych se tam přestěhoval.

Nasycení skvělým obědem jsme se vydali na komentovanou prohlídku Malé pevnosti. Ta mě velmi zaujala a rozhodně bych ji označil za vrchol celého dne, průvodce mluvil poutavě a byla radost ho poslouchat. Po ukončení prohlídky jsme v rychlosti navštívili večerku, doplnili sacharidy a vyrazili domů.

Nemohu říct, že moje pocity z výletu byli přímo kladné, protože terezínská historie je spíše smutná, ale v každém případě jsem si toho hodně odnesl a moje vědomosti o osudech židovského obyvatelstva za 2. světové války jsou zase o něco širší.

V. Španěl (septima)

 

 

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie

související články: Terezín památník ghetto